اشتباهات رایج در رژیم های کاهش وزن

اشتباهات رایج در رژیم های کاهش وزن

لاغر شدن کار سختی به نظر می رسد. گاهی افراد احساس می کنند تمامی راه های لاغر شدن را به درستی انجام می دهند، اما باز هم نتیجه دلخواه شان را نمی گیرند. در این مقاله می خواهیم به اشتبا هات  افراد در زمان کاهش وزن و لاغری بپردازیم.

  • خوردن بیش از حد ، و یا مصرف بسیار کم کالری

کم کردن کالری، برای کاهش وزن ضروری است. این بدان معناست که، سوزاندن کالری بایستی بیشتر از میزان دریافت آن باشد. شاید شما فکر کنید که کالری چندانی مصرف نمی کنید، اما در واقع، بیشتر ما به آن چه که می خوریم واقف نیستیم و نمی دانیم در طول روز چه میزان کالری مصرف می کنیم. ممکن است فردی در طول روز، غذاهای سالم پر کالری مانند پنیر را در وعده های غذایی خود به مقدار زیاد داشته باشد. بهتر است کمی بیشتر به میزان کالری دریافتی روزانه خود اهمیت دهید.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کم کردن بیش از حد دریافت کالری نیز می تواند برای بدن مضر باشد، و منجر به از دست دادن عضله و کاهش روند متابولیسم بدن شود.

  • رژیم غذایی کم چرب

غذاهای کم چرب و رژیمی، بهترین گزینه در کاهش وزن و رهایی از چربی های اضافی می باشند.اما دربعضی از این نوع غذاهایی کم چربی برای خوش طعم شدن این محصولات، شکر زیادی به آن ها اضافه می شود. این نوع رژیم غذایی باعث می شود تا شما احساس گرسنگی بیشتری در طول روز داشته باشید.

بهتر است به جای مصرف غذاهای رژیمی و یا کم چرب آماده که فراوری شده است ، مواد مغذی و غذاهایی سالم خانگی استفاده شود.

  • مصرف ناکافی پروتئین

مصرف میزان کافی پروتئین ، یکی از مهم ترین مواردی است که فرد بایستی در طول دوره رژیم به آن توجه داشته باشد. در واقع، پروتئین، به کاهش وزن کمک می کند.

از جمله مزایای مصرف پروتئین، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش اشتها، افزایش احساس پر بودن و سیری، کاهش مصرف کالری، افزایش سرعت متابولیسم، و محافظت از حجم و توده عضلانی در حین کاهش وزن.

افرادی که در رژیم به سر می برند، برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بایستی به اندازه کافی پروتئین مصرف کنند.

 

اشتباهات رایج در کاهش وزن

تحقیقات نشان می دهند، مصرف فیبرهای محلول، با ایجاد ماده ژل مانند و نگه داری آب، به کاهش اشتها کمک می کند. این ماده ژله ای در سراسر لوله گوارش حرکت می کند، و در نهایت باعث می شود تا فرد احساس پر بودن داشته باشد.

بیشتر بخوانید
زمان و تغذیه مناسب قبل از تمرینات ورزشی

البته می توان گفت که در کل، مصرف فیبر برای کاهش وزن ضروری است، اما مصرف فیبرمحلول، میزان مصرف کالری و اشتها را بیشتر کاهش می دهد.

زمانی که شما  فیبر کافی  می خورید،  مقداری از کالری غذا جذب بدن نمی شود.

  • مصرف زیاد چربی در رژیم غذایی کم کربوهیدرات

رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کتوژنیک، برای کاهش وزن بسیار مفید می باشد. این رژیم غذایی با کاهش مصرف کربوهیدرات، جلوی اشتها را می گیرد. با این که این رژیم غذایی سرشار از چربی می باشد، اما به نظر می رسد که با سرکوب اشتها در فرد، میزان کربوهیدرات را در سطح پایینی نگه می دارد، و به همین خاطر، فرد وزن کم می کند.

افرادی که با این رژیم به نتیجه دلخواه شان نمی رسند، برای جبران کمبود کربوهیدرات، به مصرف هر چه بیشتر کالری روی می آورند. اگر با افزایش میزان مصرف چربی در وعده های غذایی، وزن کم نمی کنید، بهتر است مصرف چربی را تا حد امکان محدود کنید.

  • زیاد غذا خوردن حتی زمانی که گرسنه نیستید

باور قدیمی بر این است، که جهت پیشگیری از گرسنگی و کاهش سرعت متابولیسم، بهتر است فرد هر چند ساعت یک بار، وعده غذایی کوچکی داشته باشد. اما اگر دقت به مقدار ونوع میان وعده نشود  منجر به افزایش مصرف کالری در طول روز می شود، و فرد احساس کاذبی از سیر بودن خواهد داشت.

برخی تحقیقات نشان می دهند، با کم کردن تعداد وعده های غذایی روزانه، علاوه بر کاهش سطح قند خون و گرسنگی، میزان متابولیسم و احساس گرسنگی در افراد افزایش می یابد.

در خصوص وعده صبحانه می توان گفت، نخوردن این وعده باعث می شود تا فرد در وعده نهار خود، کالری بیشتری مصرف کند.

یکی از راه های موثر در کاهش وزن این است که که تنها زمانی که احساس گرسنگی می کنید، غذا بخورید. اما این که معده خود را خالی نگه دارید و برای مدت زمان طولانی گرسنه بمانید، کار اشتباهی است. بهتر است در طول روز میان وعده های سبکی داشته باشید.

  • مصرف نوشینی های قندی

برخی افرادتحت رژیم برای کاهش وزن ، مصرف هر گونه نوشیدنی قندی را کنار می گذارند، که بسیار ایده آل می باشد. بهتر است فرد از مصرف آب میوه نیز پرهیز کند، این آب میوه ها نیز حاوی مقادیر زیادی قند هستند، و علاوه بر این که باعث چاقی می شوند، برای سلامتی نیز مضر می باشند.

جالب است بدانید که نوشیدن مایعات شیرین ، نسبت  به خوردن مواد غذایی جامد، تاثیری کمتری بر روی مرکز اشتها در مغز می گذارد.

بیشتر بخوانید
در آلودگی هوا چه چیزی بخوریم؟

یکی از باور های نادرست در کاهش وزن، مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده می باشد، از جمله معایب این نوع غذاها می توان به چاقی و یا بروز سایر مشکلات مربوط به سلامتی اشاره کرد، زیرا که اثرات منفی بر روی سلامتی روده می گذارند و باعث التهاب روده نیز خواهند شد.

افراد میل کمتری به زیاد مصرف کردن غذاهای سالم دارند، و بر عکس غذاهای فرآوری شده را راحت تر و بیشتر مصرف می کنند. بهتر است تا جایی که می توانید غذاهای سالم و ساده ای را مصرف کنید که کمتر فرآوری شده اند.

برخی دیگر باورهای غلط در کاهش وزن عبارتند از:

  • تنها توجه به میزان تغییر وزن

این موضوع که بسیاری از افراد رژیم می گیرند، ولی وزن شان تغییری نمی کند، اتفاقی کاملا عادی است. تغییر وزن شما به عواملی مانند میزان مایع مصرفی و میزان غذای باقی مانده در دستگاه گوارش بستگی دارد. حتی عواملی مانند تغییرات هورمونی و یا افزایش سطح هورمون استروژن نیز بر روی وزن تاثیر می گذارد.

اندازه گرفتن سایز دور کمر، یکی از روش هایی است که از میزان کم کردن وزن اطمینان می یابید.

  • ورزش نکردن

ورزش، یکی از اقدامات مهم در طول دوران رژیم می باشد، زیرا باعث افزایش میزان متابولیسم می شود، و سریع تر از شر چربی های شکم و پهلو خلاص خواهید شد. ورزش و تمرینات هوازی، چند بار در هفته در دوران رژیم توصیه می شود.

  • انتظارات غیر واقع بینانه فرد

بسیاری از افراد بعد از 6 تا 12 ماه رژیم، از محدودیت های غذایی خسته می شوند و رژیم را کنار می گذارند. افراد  بایستی انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند تا از رژیم خسته نشوند و به امید گرفتن نتایج بهتر باشند.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

دکتر کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

پانزده − ده =

Call Now Button