بهترین زمان مصرف ویتامین D

بهترین زمان مصرف ویتامین D

ویتامین D، از جمله مهم ترین ویتامین هایی است که به مقدار جزیی در برخی مواد غذایی یافت می شود و به تنهایی از طریق رژیم غذایی تامین نخواهد شد. از آنجایی که بسیاری از افراد در معرض کمبود این ویتامین هستند، ویتامین D یکی از رایج ترین مکمل های تغذیه ای می باشد. بنابراین زمان و میزان مصرف این ویتامین نیز بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، به بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین D جهت جذب و اثر بخشی بهتر آن می پردازیم.

چرا باید مکمل مصرف کرد؟

ویتامین D با تمامی ویتامین ها تفاوت دارد، چرا که هورمونی است و از طریق پوست و تماس با نور خورشید تولید می شود. میزان متعادل این ویتامین برای حفظ سلامت بدن بسیار مهم است و نقش مهمی را در عملکرد ایمنی بدن، سلامت استخوان ها و پیشگیری از بروز سرطان بر عهده دارد. ( تغذیه برای افراد مبتلا به پوکی استخوان ) با این حال، این ویتامین تنها در برخی مواد غذایی یافت می شود و به همین خاطردریافت و تولید این ویتامین به میزان کافی در بدن به سختی صورت می گیرد، به خصوص اگر تماس با نور خورشید نیز کم باشد. افراد بزرگسال ،افرادی که پوست تیره دارند، افراد چاق ،افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که نور خورشید کمتری دریافت می کنند بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند. مصرف مکمل یکی از راه های تامین ویتامین D مورد نیاز بدن می باشد، به خصوص در افرادی که کمبود ویتامین D دارند.

 

مصرف ویتامین D باید توسط متخصص تعیین شود که با آزمایش خون می توان میزان نیاز یک فرد به ویتامین دی را فهمید . برای مراجعه به دکتر کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی می توانید با شماره تلفن های 44976772 –44979044 – 44976877 تماس بگیرید.
  بهترین زمان برای مصرف ویتامین D

جذب بهتر ویتامین D همراه با غذا

ویتامین D، ویتامین محلول در چربی است و در آب حل نمی شود و در صورت مصرف ویتامین D با مواد غذایی پر چرب، بهتر جذب خون خواهد شد .تحقیقات نشان می دهند، مصرف ویتامین D همراه با اصلی ترین وعده غذایی در طول روز، به جذب موثر این ویتامین کمک می کند. آجیل، محصولات لبنی پر چرب و تخم مرغ سرشار از چربی هایی هستند که به جذب بهتر ویتامین D کمک می کنند. مصرف ویتامین D قبل خواب، بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد در واقع، تحقیقات نشان می دهند هر چه سطح ویتامین D خون کمتر باشد، احتمال بروز اختلالات خواب بیشتر خواهد بود و مدت زمان خواب نیز کمتر می شود.در مقابل، برخی تحقیقات حاکی از آن هستند که، مصرف بیش از حد این ویتامین باعث کاهش تولید هورمون ملاتونین در بدن شود، این ویتامین مسئول تنظیم سیکل خواب می باشد .برخی دیگر تحقیقات نشان می دهند، مصرف ویتامین D شب ها به دلیل مختل شدن روند تولید ملاتونین، می تواند تاثیر منفی بر کیفیت خواب بگذارد.

بیشتر بخوانید
خوراکی های مفید برای رشد مو

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه زمانی است؟

مصرف ویتامین D با وعده غذایی باعث جذب بهتر ویتامین و افزایش سطح خونی می شود.مصرف مداوم این ویتامین، جهت افزایش سطح خونی بسیار حائز اهمیت می باشد. سعی کنید این ویتامین را با وعده اصلی میل نمایید البته تا زمانی که تاثیری بر کیفیت خواب شما نگذارد. نتیجه گیری مصرف مکمل ، یکی از راه های موثر در افزایش سطح ویتامین D خون و تضمین سلامت بدنی می باشد. مصرف این ویتامین همراه با وعده های غذایی، به جذب بهتر ویتامین کمک می کند، چرا که ویتامین D، ویتامین محلول در چربی است. تائید مصرف این ویتامین شب ها و تاثیر آن بر کیفیت خواب، مسلتزم بررسی های بیشتری می باشد. شما می توانید مصرف این ویتامین را در هر وعده غذایی که دوست دارید، بگنجانید. اما بهتر است در رابطه با مصرف دوز آن با متخصص تغذیه خوب مشورت کنید .

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

4 − 1 =

Call Now Button