راه های لاغر کردن صورت چاق

راه های لاغر کردن صورت چاق

چربی اضافی در ناحیه صورت یا چاقی صورت ، برای بسیاری از افراد آزار دهنده است. خوش بختانه راه های  برای رهایی از چربی های اضافی صورت و لاغر شدن این قسمت از بدن وجود دارد. در این مقاله به بررسی راه های لاغر کردن صورت می پردازیم.

  • مصرف هر چه بیشتر آب و مایعات

نوشیدن آب برای سلامتی بدن بسیار مهم است، به خصوص در کاهش چربی های صورت. تحقیقات نشان می دهند که با نوشیدن آب، احساس پر بودن و سیری به شما دست می دهد، و در نتیجه وزن شما نیز کاهش می یابد.  در یک تحقیق نشان داده شد نوشیدن آب در افراد میان سال، آن هم همراه با صبحانه، مصرف کالری را تا حد نسبتا زیادی کاهش می دهد.

یکی دیگر از فواید نوشیدن آب ، افزایش موقتی سوخت و ساز بدن می باشد. افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در طول روز، باعث می شود تا وزن شما نیز کاهش یابد. هیدراته شدن بدن، باعث کاهش احتباس مایعات و در نهایت، پیشگیری از باد کردن و چاقی صورت خواهد شد.

  • محدود کردن مصرف مشروبات الکلی

مصرف بیش از حد الکل می تواند یکی از دلایل چاق شدن صورت باشد. الکل، کالری زیادی دارد، و در مقابل حاوی مقادیر کمی مواد مغذی می باشد، به همین خاطر باعث چاقی و اضافه وزن نیز خواهد شد.

مشروب، باعث افزایش ادرار و همچنین می تواند باعث احتباس آب و مایعات بدن می شود، در نتیجه، احتمال تورم و پف کردگی صورت نیز افزایش خواهد یافت. به همین خاطر، اگر مصرف الکل را در حد متعادل نگه دارید، وزن بدنی شما نیز دچار تغییر نخواهد شد.

راه های لاغر کردن صورت

  • کم کردن مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده مانند بیسکویت، کلوچه و پاستا و نان های سفید  از جمله خوراکی های موثر در افزایش وزن و بالا رفتن سطح چربی هستند.

طی فرآیند اماده سازی این مواد غذایی،  سبوس و فیبرشان گرفته می شود و سرشار از قند و کالری خواهند بود. از آن جایی که این کربوهیدرات ها، فیبر کمی دارند، به سرعت هضم می شوند، در نهایت باعث بالا رفتن سطح قند خون و ترشح انسولین و در نهایت  موجب پرخوری فرد می شوند.

طی تحقیقات انجام شده ، افزایش چربی های شکمی با مصرف زیاد این قبیل کربوهیدرات ها ارتباط دارد ولی  هنوز تاثیر مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده برروی افزایش چربی صورت ، ثابت نشده است، اما جایگزین کردن حبوبات به جای این کربوهیدرات ها، درکاهش وزن و هم چنین لاغر شدن صورت موثر می باشد.

  • کنترل مصرف سدیم
بیشتر بخوانید
راه کارهای کم کردن وزن در نوجوانان

مصرف بیش ازحد سدیم، یکی از دلایل چاق شدن صورت می باشد. آن هم به این دلیل است که سدیم باعث می شود تا بدن آب بیشتری را نگه دارد، که منجر به احتباس آب و مایعات می شود، به خصوص افرادی که نسبت به نمک حساسیت دارند.

غذاهای فراوری شده، حدود 77 درصد مصرف سدیم را شامل می شوند. حذف فست فود ها  و گوشت های فرآوری شده،موثرترین اقدام در حذف سدیم از رژیم غذایی هستند.

  • ورزش صورت

ورزش صورت در بهبود ظاهر صورت، رفع اثرات افزایش سن و هم چنین تقویت عضلات این ناحیه، بسیار موثر می باشد. اگر این ورزش ها به طور دائمی انجام شوند، به لاغر شدن صورت نیز کمک خواهد شد.

برخی از ورزش های صورت عبارتند از:

  • باد کردن لپ ها و فرستادن جریان هوا از یک سمت به سمتی دیگر
  • کشیدن لب ها به سمت داخل
  • لبخند زدن به حالتی که تمام دندانهای بالا و پایین نمایان شود

انجام این قبیل ورزش ها دو بار در روز، باعث تقویت عضلات صورت، و جوانسازی صورت می شوند. البته شایان ذکر است که مطالعات و تحقیقات بیشتری در خصوص تاثیر این ورزش ها بر کاهش چربی های صورت و لاغری صورت نیاز می باشد.

  • انجام ورزش های هوازی

گاهی علت وجود چربی در صورت، به علت افزایش سطح چربی بدن می باشد. کم کردن وزن، باعث کاهش چربی و لاغری بدن و صورت خواهد شد. ورزش های هوازی مانند ایروبیک، از جمله تمرینات بدنی هستند که باعث افزایش ضربان قلب می شوند. به همین خاطر، یکی از موثرترین ورزش ها در کاهش وزن و لاغری هستند، زیرا که باعث افزایش سوخت چربی های اضافی در بدن می شوند.

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا از دیگر ورزش های هوازی هستند. حتی ورزش های سنگین تر نیز به کاهش وزن و لاغری کمک می کنند.

  • داشتن برنامه خواب منظم

کمبود خواب، باعث افزایش سطح کورتیزول می شود. کورتیزول یا همان هورمون استرس، با عوارض و اثرات منفی برای بدن همراه می باشد، از جمله چاقی و افزایش وزن. داشتن برنامه خواب منظم، یکی از ساده ترین راه ها در پیشگری از چاقی صورت می باشد.

افزایش اشتها و تغییر متابولیسم بدن از دیگر اثرات کم خوابی است، که در نهایت منجر به افزایش تولید و تجمع چربی نیز خواهد شد. پس سعی کنید خواب کافی و با کیفیتی داشته باشید. توصیه برهفت تا هشت ساعت خواب شب می باشد.

نتیجه گیری

راه های آسان و در دسترسی جهت لاغری صورت و رهایی از چربی های این ناحیه وجود دارد. تغییر در رژیم غذایی و اضافه کردن برخی مواد خوراکی به سبد غذایی، و ورزش های هوازی از جمله این راه ها می باشند.

بیشتر بخوانید
چرا چاق می شویم

برای رسیدن به نتایج مطلوب، در کنار موارد گفته شده، رژیم غذایی سالم و متعادل و هم چنین ورزش را فراموش نکنید، تا علاوه بر کمک به سلامت جسمانی تان، صورت لاغر و بدون چربی اضافی داشته باشید.

بهترین متخصص تغذیه کیست

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

17 − شش =

Call Now Button