چرا چاق می شویم

چرا چاق می شویم؟

از جمله مهم ترین دلایل چاقی تغذیه نامناسب ، پر خوری و همچنین زندگی  بدون تحرک می باشد.کسانی که چاق هستند از لحاظ فیزیولوژیکی و روان شناختی متفاوت با یکدیگر می باشند افراد چاق حتی در یک خانواده شبیه به یکدیگر نیستند .از دیگردلایل چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

میزان متابولیسم بدن

در واقع سوخت و ساز بدن در افرادی که چاق هستند کمتر از افراد لاغر می باشد می بینیم که برخی از افراد به مقدار کمی غذا می خورند و یا اینکه تحرک به اندازه کافی دارند ولی همچنان چاق باقی مانده اند و به سختی می توانند وزن خود را کم کنند. درسرعت متابولسیم این افراد اختلال به وجود می آید که این امر می تواند ناشی از اختلا لات غددی و هورمونی باشد. در کم کاری تیروئید فرد چاق تر می شود و پر کاری تیروئید باعث لاغری اشخاص می شود .به همین دلیل زمانی که شما به متخصص تغذیه و رژیم درمانی مراجعه می کنید در ابتدا آزمایش های لازم در این زمینه برای شما در نظر گرفته می شود و بعد از اینکه نتیجه آزمایش  مشخص می شود متخصص تغذیه برنامه غذایی مناسبی را برای شما ارائه می دهد و در صورت لزوم برای شما داروهایی در این رابطه تجویز می کند و یا  اینکه به متخصص مربوطه ارجاع داده می شود .

همچنین در خانم ها ممکن است هورمون های زنانه در اضافه وزن تاثیر به سزایی بگذارند.خانم هایی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند به  انسولین مقاومت نشان می دهند و همین امر موجب چاقی آنها خواهد شد .

چرا چاق می شویم

داشتن رژیم غذایی نامناسب

این افراد برنامه منظمی برای وعده های غذایی خود ندارند برای مثال یک وعده غذایی خود را حذف می کنند و در وعده دیگر پر خوری زیادی دارند.حذف وعده غذایی در تنظیم سوخت و ساز بدن تاثیر گذار خواهد بود، زمانی هم که فرد به مدت زیادی گرسنه می ماند به این دلیل که انرژی دریافتی را حفظ کند سوخت و ساز بدن  کم می شود  و بعد از خوردن یک وعده غذایی حجیم در معرض چاقی قرار می گیرند  .

نداشتن برنامه برای خواب (کم خوابی و یا پر خوابی )

با عجله غذا خوردن

نداشتن تحرک کافی

پر خوری های عصبی و هیجانی

دریافت زیاد کالری با خوراکی های بی ارزش به عنوان میان وعده

در نهایت هم می توان به مصرف برخی از داروها اشاره کرد که برای درمان دیگر بیماری ها استفاده می شود بهتر است افراد با متخصص تغذیه در ارتباط باشند تا بتوانند وزن خود را همزمان با مصرف داروها کنترل کنند .

بیشتر بخوانید
دلایل عجیب چاقی

با تشکر مدیریت سایت دکتر کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

دو × 3 =









Call Now Button