آیا به داروهای لاغری در تبلیغات اعتماد کنیم ؟

آیا به داروهای لاغری در تبلیغات اعتماد کنیم ؟

شاید تا حدود زیادی قرص های لاغری با نامهای متفاوت ازطریق تبلیغات ماهواره ای به گوش شما خورده باشد.اکثر این دارو ها  یا تاثیری روی وزن شما ندارند یا اینکه بعلت استفاده از موادی مانند ترکیبات آمفتامین ها باعث عوارض جدی برای شما می شود متاسفانه با وجود اینکه متخصصان تغذیه توصیه و هشدار های زیادی در این زمینه داده اند باز هم بسیاری از افراد به امید اینکه می توانند با این قرص ها وزن خود را کم کنند این داروها را خریداری می کنند.

چرا این داروها محبوب شده اند؟

معمولا در تبلیغات بیان می شود که دیگر به دنبال رژیم غذایی سخت و فعالیت بدنی شدید نباشید این قرص ها صد در صد طبیعی هستند و می توانند شما را در مدت زمان کم به وزن ایده آل برسانند و به دلیل گیاهی بودن آنها عوارضی نخواهند داشت .عناوین فریب دهنده مانند چریی سوزی با قرص و یا لاغری موضعی با داروها اظهارات کذب هستند.حقیقتا اگر چنین داروهایی عملکرد خوبی داشتند متخصصان تغذیه نیز به استفاده آنها تاکید می کردند که به هیچ عنوان چنین نیست. بسیاری از افراد چاق به دنبال راه های کوتاه و سریع برای لاغر شدن هستند و نمی خواهند به خود زحمت رژیم های غذایی و یا تحرک بیشتر را بدهند که در نهایت تمایل به آزمودن روش های دیگر دارند.

داروهای لاغری

آیا به هیچ عنوان نمی توان از داروهای لاغری استفاده کرد؟

می توان گفت برخی از داروها هستند که می توانند به لاغر شدن شما کمک کند اما تنها زمانی نتیجه بخش خواهد بود که رژیم غذایی صحیح و تحرک در کنار آن برقرار باشد که البته آن داروها هم حتما باید توسط متخصص تغذیه تجویز شوند زیرا پزشکان معمولا پیش از دادن رژیم غذایی و تجویز دارو آزمایشات لازم را برای بیمار دستور می دهند و با بررسی نتیجه آنها و متناسب با شرایط بدنی بیمار  و با علم کافی برخی از داروها را برای بیماران خود تجویز می کنند.

متخصص تغذیه آگاه است که شاید در صورت بیمار بودن فرد مراجعه کننده  و در شرایطی که بیمار داروهای دیگری را برای درمان بیماری خود استفاده می کند می تواند با داروهای لاغری تداخل داشته باشد و سیستم بدنی فرد را مختل کند .مصرف داروها به صورت خودسرانه نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه می تواند عوارض دارویی خطرناکی را باعث شود

بیشتر بخوانید
چرا چاق نمیشوم؟

عملکرد و دسته بندی داروهای لاغری

  • برخی از داروها هستند که ضداشتها هستند که از برداشت مجدد انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کنند و بدین ترتیب سبب افزایش میزان آنها در خون می شوند و بالا رفتن آنها منجر به کم اشتهای و احساس سیری فرد خواهد شد.
  • داروهایی که از جذب چربی جلوگیری می کنند: باید گفت این دارو ها فقط بر چربی اثر می کنند و بر جذب پروتئین و کربوهیدرات تاثیری ندارند.
  • داروهایی که جذب کربوهیدرات را محدود می کنند.
  • داروهای حجم دهنده که بیشتر به صورت پودر حاوی فیبر هستند که وقتی با آب و اسید معده ترکیب می شود حجم می گیرد و باعث پر شدن معده و احساس سیری بیمار می شود.

مصرف هر گونه داروی لاغری حتی داروهای گیاهی باید زیر نظر متخصص تغذیه باشد هر چند توصیه اصلی ما این است برای کم کردن وزن یک برنامه مناسب غذایی که با شرایط شما سازگار باشد کافی خواهد بود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر کورش صمدپور متخصص تغذیه

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

20 + پنج =

Call Now Button