دلایل چاقی افراد

دلایل چاقی افراد

امروزه با پیشرفت جوامع بشری  و ورود ماشین آلات در زندگی، تغییر در روند زندگی و رژیم غذایی افراد به وجود آمده که باعث شده افراد دچار اضافه وزن و چاقی شوند که می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد و باعث بروز بسیاری از بیماریها شود از جمله مشکلات قلبی عروقی، سکته قلبی و بروز دیابت.

چاقی به حالتی گفته می شود که چربی بیش از حالت عادی در بدن ذخیره شود و این حالت هنگامی ایجاد می شود که میزان دریافت کالری بیشتر از میزان سوزاندن آن باشد.

افراد با توجه به جنسیت و قد و توده بدنی و استخوان بندی که دارند باید میزان خاصی وزنشان باشد که اگر بیشتر ازمیزان مورد انتظار باشد فرد به چاقی مبتلاست. میزان چاقی در افراد بزرگسال و مسن شایع ترمی باشد ولی آمارها نشان می دهد روند چاقی متاسفانه در نوجوانان و کودکان در حال رشد و افزایش است. البته چاقی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله پرخوری، کمبود تحرک و ورزش نکردن، عوامل ژنتیکی، برخی داروها و بیماریها، اختلالات عصبی و… که  در اینجا به طور خلاصه به توضیح هریک خواهیم پرداخت:

رژیم غذایی نامناسب: تمایل به مصرف غذاهای چرب و فست فودها، پرخوری و ریزه خواری، مصرف بیش از حد قندیجات و نوشابه های گاز دار و کاهش مصرف سبزیجات و میوه ها و غذاهای فیبر دار از علل مهم بروز چاقی می باشد.

دلایل چاقی افراد

کم تحرکی: ورزش نکردن و نداشتن تحرک کافی و نشستن زیاد و استفاده زیاد از وسیله نقلیه و نداشتن پیاده روی باعث شده تا میزان بیشتری چربی در بدن ذخیره شود که باعث بروزچاقی می شود.

افزایش سن: با افزایش سن تحرک افراد کاهش می یابد، همچنین میزان خواب آنها زیاد می شود درنتیجه بدن به انرژی کمتری نیاز دارد. همچنین علاوه بر اینها با افزایش سن میزان سوخت و ساز بدن کاهش می یابد که به افزایش وزن کمک می کند.

عوامل ژنتیکی: برخی افراد به طور ژنتیکی مستعد چاقی هستند که با رعایت نکردن رژیم غذایی زودتر از سایر افراد به چاقی مبتلا می شوند.

بیماریها: برخی بیماری عوارضشان چاقی است مثل بیماریهای تیروئیدی، استخوانی و مفصلی و آرتروز و مشکلات متابولیسمی و اختلالات عصبی و هورمونهای جنسی

داروها: برخی داروها به طور مستقیم باعث بروز چاقی می شوند مثل داروهای ضد بارداری و برخی داروها به طور غیر مستقیم و از طریق کاهش فعالیت بدن باعث بروز چاقی می شوند مثل داروهای افسردگی و خواب آور.

بیشتر بخوانید
نقش هورمون ها در کنترل وزن

با آرزوی سلامتی برای شما
مدیریت سایت دکتر کوروش صمد پور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

4 × 4 =

Call Now Button