رژیم گیاه خواری

رژیم گیاه خواری

بسیاری از افراد تمایل بیشتری به خوردن گیاهان دارند،و از خوردن گوشت و سایر گروه های غذایی اجتناب می کنند.

اگر تصمیم دارید گیاه‌خوار شوید و سفره خانواده را به این سمت سوق دهید .

اگر گیاه خوار هستید و روزانه وعده های غذایی خود را به این گروه اختصاص می دهید بهتر است با فواید و یا مضرات آن بیشتر آشنا شوید .

البته گیاه خوار تعاریف متفاوتی دارد.

برخی افراد گیاه خوار گوشت و فرآورده های لبنی نمی خورند.

در مقابل بعضی ها از مصرف محصولات لبنی و تخم مرغ اجتناب می كنند.

دسته ی سومی هم برای گیاه خواران وجود دارد ، در واقع بعضی نیمه گیاه خوار هستند، یعنی مرغ و غذاهای دریایی و گاهی گوشت قرمز مصرف می كنند.

متخصص تغذیه

در نظر داشته باشید که رژیم گیاه خواری هرچند که فاقد گوشت باشد باید مقوی بوده و در واقع یک رژیم غذایی سالم باشد، شاهد هستیم که بسیاری از افراد با عنوان رژیم گیاه خواری از مصرف گوشت پرهیز می کنند و به جای خوردن یک استیک سالم و مقوی به خوردن سیب زمینی سرخ شده با نوشابه اکتفا می کنند، چنین رژیمی هرچند که عنوان گیاه خواری دارد اما سالم و اصولی نیست.

جالب است كه رژیم گیاه خواری بیشتر مورد توجه جوانان است و خوردن فست فودها یکی از عادات بد غذایی در این دوره محسوب می شود .بنابراین رعایت اصول تغذیه در کنار رژیم گیاه خواری یک اصل مشخص است تا بتوانید در جهت حفظ سلامت جسمی و روحی خود تلاش داشته باشید .

البته مصرف زیاد سبزیجات و انواع میوه كه در رژیم غذایی گیاه خواری شایع است برای سلامتی بسیار سودمند است، زیرا این رژیم ها به وجود انواع ویتامین ها، مواد معدنی، مواد ضد سرطان گیاهی و فیبرهای گیاهی برمی گردد که هیچ گونه ضرری برای بدن نداشته و در واقع تمامی ویتامین ها و سایر مواد لازم سلامتی را در بر خواهند داشت.

رژیم گیاه خواری

افرادی که می خواهند رژیم گیاه خواری داشته باشند باید دقت کنند که نیازهای بدن در رژیم های گیاه خواری، به صور مطلق تامین نمی شود ، یک رژیم غذایی اصولی باید متشکل از تمامی گروه های غذایی مورد نیاز برای بدن باشد، تا بتواند پاسخ گوی نیاز های ضروری بدن باشد، گرفتن رژیم گیاه خواری به صورت مطلق توصیه نمی شود و لازم است تا فرد علاوه بر مصرف مقدار زیادی گیاه و سبزی و میوه از مواد غذایی حیوانی هم مصرف نماید.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر چربی احشایی خلاص شویم؟(2)

به یاد داشته باشید که:

مصرف گروه های دیگر غذایی و مواد غذایی گیاهی در حد تعادل در رژیم گیاه خواری می تواند باعث حفظ سلامت و تندرستی فرد بشود . برای این امر نیاز به مشاوره ی تخصصی تغذیه ای دارید .

بدین منظور می توانید از مشاوره های دکتر کورش صمدپور بهره مند شوید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در غرب تهران

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

یازده + یازده =

Call Now Button