میز تلویزیون

عادات بد غذایی(2)

مصرف مواد غذایی فاقد ارزش تغذیه ای

شما هم می دانید که خوراکی هایی همانند چیپس ، غلات حجیم شده ، نوشابه های گازدار ، انواع شكلات ، آب نبات و … نمی تواند نیازهای اصلی بدن را تامین کند  و اگر به میزان زیاد از آنها استفاده شود جلوی اشتها را گرفته و باعث سوء تغذیه می شود این امر به خصوص در کودکان اهمیت بیشتری دارد . این مواد به گونه ای تهیه ،طبخ و نگهداری  می شوند که موجب اضافه وزن می شوند و به دلیل استفاده از افزودنی های مختلف از قبیل اسانس ها ، رنگ ها و نگه دارنده ها كه به بعضی از مواد غذایی افزوده می شوند رشد کودک را مختل میکند

مصرف مواد شیرین پس از صرف غذا

برخی افراد گمان می کنند مصرف مواد غذایی شیرین بعد از غذا موجب هضم غذا می شود که این عادت نه تنها موجب چاقی می شود  بلکه می تواند موجب عوارض دیگری از قبیل پوسیدگی های دندان شود.پس سعی کنید کمتر از دسر های شیرین استفاده کنید.

عادات غلط غذایی

مصرف مواد غذایی فاقد فیبر

در جوامعی  که از فیبر های گیاهی مانند میوه و سبزیجات استفاده می شود آمار کمتری از ابتلا به سرطان  به ویژه در دستگاه گوارش دیده شده است . فیبر موجود در مواد غذایی موجب كنترل قندخون شده و برای افراد مبتلا به بیماری قند مفید است همچنین به علت حجیم بودن مواد دارای فیبر ، جای زیادی در معده اشغال می شود و از اشتهای كاذب جلوگیری می کند.همچنین مصرف فیبر به  درمان یبوست ، پایین آوردن كلسترول خون و در نتیجه جلوگیری از بروز عوارض قلبی و عروقی و حفظ سلامت قلب کمک می کند.

عادات غذایی غلط در بیماری ها

بسیاری  از افراد جامعه در هنگام بیماری از برخی از عادات غذایی غلط که مرسوم می باشد استفاده می کنند. در صورتی که بسیاری از آنها توسط متخصصین تغذیه مورد تایید نمی باشد . منع استفاده از برخی از مواد و یا بالعکس استفاده بیش از اندازه از یک ماده غذایی می تواند موجب تشدید بیماری شود.در هنگام مبتلا شدن به بیماری بهتر است توصیه پزشک خود را در نظر بگیرید و در صورتی  که دچار بیماری مزمن هستید می توانید از یک متخصص تغذیه  و رژیم درمانی کمک بگیرید.

باورهای غلط تغذیه ای

باورهای غلطی که در جامعه در خصوص رژیم های لاغری و چاقی وجود دارد می تواند سلامت بسیاری از گروه های سنی را به خطر بیندازد. شناخت اینگونه باورها و تلاش در تغییر آنها، گام موثری در بهبود تغذیه جامعه خواهد بود و بهتر است بدانید که هر گونه تغییر در وزن شما باید علمی انجام بگیرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

اشتراک گذاری مقاله

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

عادات غلط غذایی
Picture of دکتر کوروش صمدپور
دکتر کوروش صمدپور

::‌ متخصص تغذیه در غرب تهران ::

فهرست

دکتر کوروش صمد پور

::‌ متخصص تغذیه در غرب تهران ::

پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی MD,PhD
فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه تهران MD