مضرات تحقیر کردن افراد چاق

مضرات تحقیر کردن افراد چاق

برخی افرادی فکر می کنند که اگر طوری رفتار کنند که افراد چاق از چاقی و عادات غذایی خود خجالت بکشند به انها کمک می کنند در حالیکه این حالت بیشتر باعث پرخوری در فرد و چاقی بیشتر خواهد شد. در این مقاله به بررسی مضرات انگ زدن به افراد چاق می پردازیم.

خجالت دادن از چاقی چیست؟

خجالت دادن از چاقی بدین معناست که افراد چاق رابه دلیل وزن و عادات غذایی شان سرزنش کنید و این افراد بر این باورند که با این کار، افراد چاق تمایل کمتری به خوردن پیدا می کنند، بیشتر به ورزش اهمیت می دهند و وزن کم می کنند.درحالیکه این رفتار باعث می شودافراد چاق بیشتر استرس داشته با شند و باعث چاقی بیشتر شود

در بسیاری از موارد، کسانی  که افراد چاق را سرزنش می کنند، افراد لاغری هستند و تلاشی برای کم کردن وزن نمی کنند. با این حال، این کار می تواند جنبه های روانی را برای فرد به همراه داشته باشد و زمینه ساز مشکلات بیشتری شود.

تحقیر افراد چاق

علت این که افراد چاق تمایل بیشتری به خوردن دارند، چیست؟

تبعیض قائل شدن میان افراد چاق و لاغر می تواند باعث بروز استرس، پر خوری و اضافه وزن در افراد چاق شود. در یک بررسی و مطالعه بر روی 93 خانمی که اضافه وزن داشتند نشان داد که سرزنش کردن آن ها به دلیل چاقی شان باعث شد تا کالری بیشتری مصرف کنند و کنترل کمتری بر روی عادات خوردن شان داشته باشند.

حتی 73 خانم با دیدن ویدئویی از سرزنش کردن افراد چاق، تمایل بیشتری به مصرف کالری پیدا کردند.

مطالعات زیادی حاکی از این موضوع هستند که هر نوع سرزنش و تبعیض قائل شدن میان افراد چاق می تواند  باعث بروز استرس در این افراد، پرخوری و اضافه وزن بیشترشان شود.

توصیه می شود برای مطالعه بیشتر مقالات اشتباهات رایج در رژیم های کاهش وزن و نکاتی کوچک در رابطه با چاقی را مشاهده نمایید . 

عواملی که احتمال بروز چاقی و اضافه وزن را افزایش می دهند

بسیاری از مطالعات و تحقیقات به بررسی نسبت دادن یک سری خصوصیات به افراد چاق و تاثیرات منفی آن بر روی چاقی و اضافه وزن پرداخته اند. در یکی از این تحقیقات، افراد لاغری که مورد سرزنش و انتقاد سایر افراد قرار گرفتند، بیشتر در معرض چاق شدن در آینده قرار دارند و افراد چاق نیز همان طور چاق خواهند ماند. این تحقیق نشان می دهد که نقد کردن افراد چاق به کاهش وزن شان کمک نمی کند.

بیشتر بخوانید
تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

تحقیر افراد چاق

عوارض و اثرات سرزنش کردن افراد چاق

اثرات سرزنش کردن افراد چاق می تواند باعث این شود که فرد بیشتر دچار اضافه وزن شود که حتی می تواند خطرناک باشد. برخی  عوارض دیگر این رفتار عبارت است از:

  • افسردگی. افرادی که به دلیل چاقی شان مورد سرزنش دیگران قرار می گیرند، معمولا بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و یا سایر مشکلات روانی قرار دارند.
  • اختلالات خوردن. خجالت از چاقی می تواند منجر به بروز اختلالات خوردن و پر خوری شود.
  • کاهش اعتماد به نفس.
  • در کنار استرس، افزایش وزن، بالا رفتن سطح کورتیزول و سایر مشکلات ذهنی، سرزنش کردن افراد چاق می تواند احتمال بروز بسیاری از بیماری های مزمن را افزایش دهد.

احتمال خودکشی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، سرزنش کردن افراد چاق می تواند منجر به بروز افسردگی در آن ها شود. به عنوان مثال، افرادی که به دلیل وزن شان مورد سرزنش دیگران قرار می گیرند، بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.

بسیاری از مطالعات حاکی از آن هستند که افسردگی در میان افراد چاق بسیار شایع است، مخصوصا افرادی که چاقی مفرط دارند. افسردگی خود یکی از دلایل اصلی خودکشی است  و تحقیقات نشان می دهند، افراد چاق بیشتر در معرض خودکشی و اقدام به این عمل هستند.

دکتر کورش صمدپور  متخصص تغذیه غرب تهران، با ارائه برنامه غذایی تخصصی به ویژه برای بیماران دیابتی و گوارشی و … ، کاهش و تثبیت وزن، همراه با اصلاح الگوهای تغذیه ای و دیگر خدمات مربوطه توانسته رضایت مراجعان خود را تامین نماید. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های: 44976772 – 44979044 – 44976877 تماس حاصل نمایید . یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید. 

نتیجه گیری

تفاوت قایل شدن بین افراد چاق و لاغر و خجالت دادن افراد چاق می تواند منجر به بروز استرس، تمایل بیشتر به غذا خوردن فرد و چاقی مفرط شود. این حالت نه تنها می تواند باعث اضافه وزن شود، بلکه احتمال بروز افسردگی، پایین آمدن اعتماد به نفس و سایر مشکلات فیزیکی و روانی را افزایش دهد.

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

14 + چهار =

Call Now Button