دلایل لاغری

دلایل لاغری

اگر چه شیوع اضافه وزن و چاقی در جامعه های مختلف موجب شده که بحث های در خصوص رژیم درمانی و تغذیه شکل گیرد اما از سوی دیگر کمبود وزن و لاغری نیز طیف دیگر مشکلات تغذیه می باشد .

شناخت عوامل اینکه چرا شخص لاغر می باشد و سعی بر اینکه شخص لاغر را بتوان به وزن ایده آل رساند به مراتب مشکل تر و زمان برتر می باشد تا اینکه بخواهیم وزن شخصی را کاهش دهیم .

محدوده وزن ایده آل برای هر شخص متفاوت می باشد و براساس شاخص های می باشد که این شاخص ها برحسب توده بدن و قد شخص و جنس یک فرد و شرایط جسمی و هم چنین میزان فعالیت شخص تعیین می شود ، براساس طبقه بندی که سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که اگر میزان توده بدن اشخاص کمتر از 18/5 باشد شخص دچار کمبود وزن می باشد ،توجه به این نکته الزامی است که در برخی از آمارها توده بدن در اشخاص زیر 19  برای بانوان و توده زیر 20برای مردان بیان گر کمبود وزن می باشد .

دلایل لاغری

از مهم ترین علت های که موجب کمبود وزن می باشد دریافت ناکافی انرژی و مواد مغذی می باشد ، که پزشکان این عامل را اولین علت کاهش وزن می دانند که این مورد می تواند بر اساس مواردی نظیر فقر ، عادت های بد غذایی ، شرایط عاطفی و روحی اشخاص باشد که می تواند موجب بی اشتهایی شده باشد ، علاوه براین موارد شرایط کاری ، حذف نمودن وعده های غذایی ، تنها بودن اشخاص ، روزه گرفتن طولانی ویا نداشتن دندان سالم عوامل ایجاد شدن لاغری باشد .

یکی دیگر از علت های لاغری را می توان زمینه ژنتیکی اشخاص دانست یا مبتلا شدن به بیماری های نظیر سل ، اختلالات قلبی ، سرطان ، پرکاری تیروئید ، اختلالات عروقی ، عفونت های مزمن ، بیماری انگلی ، اختلالات کبد ، جذب ناکافی مواد غذایی ،دیابت نوع یک ، بی خوابی ، افسردگی و اعتیاد دانست .

 

زمانی که شخص به کمبود وزن بیش از حد نرمال مواجه است باید تمامی موارد بالا مورد بررسی قرار گیرد تا با شناخت علت لاغری این مشکل را حل نمود ، اولین مرحله برای رفع نمودن لاغری شناخت علت لاغری می باشد که بتوان برحسب شناسایی این علت شروع برنامه غذایی را شروع نمود .

با آرزوی سلامتی برای شما
مدیریت سایت دکتر کوروش صمد پور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

اشتراک گذاری مقاله
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

عضویت در خبرنامه مقالات پزشک

برای دریافت آخرین مقالات پزشکی ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

دلایل لاغری
دکتر کوروش صمدپور
دکتر کوروش صمدپور

::‌ متخصص تغذیه در غرب تهران ::

فهرست

دکتر کوروش صمد پور

::‌ متخصص تغذیه در غرب تهران ::

پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی MD,PhD
فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه تهران MD