چرا عصرها نخوردن کربوهیدرات کار سختی است؟

چرا عصرها نخوردن کربوهیدرات کار سختی است؟

نخوردن کربوهیدرات در عصرها برای بسیاری از افراد بسیار سخت است. افرادی که کار سنگین و پر استرس دارند، تمایل بیشتری به خوردن غذا و تنقلات دارند، آیا راهی برای رفع این مورد وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به پاسخ این سوال برسید . 

دلایل مصرف کربوهیدرات در عصر

بسیاری از افراد زمانی که دچار استرس می شوند، تمایل بیشتری به خوردن غذا و‌ تنقلات پیدا می کنند. استرس مزمن می تواند عادات و انتخابات غذایی را تحت الشعاع قرار بدهد و منجر به افزایش وزن شود.

استرس باعث افزایش تولید کورتیزول می شود. هورمونی که باعث احساس گرسنگی و تمایل به خوردن چربی و‌ غذاهای سرشار ازکالری مانند کربوهیدرات های فرآوری شده می شود.

راه های کاهش استرس

راه های زیادی جهت کنترل استرس ناشی از کار و راه های مقابله با آن وجود دارد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهند پیاده روی به کاهش استرس، پایین آمدن سطح هورمون کورتیزول و بهبود خواب کمک می کند.

یوگا، حرکات کششی و تکنیک های تنفس از جمله راه های موثر در کاهش استرس می باشند. توصیه می شود زمانی را در طول روز به اموری اختصاص دهید که به نفع سلامتی تان می باشد، مانند تهیه وعده غذایی سالم و یا ورزش.

استرس می تواند باعث تمایل بیشتر به خوردن غذا و انتخاب مواد غذایی ناسالم‌ شود. البته ناگفته نماند که عوامل دیگری در میل به غذا خوردن شبانه تاثیر می گذارند.

زمان مصرف کربوهیدرات

عوامل موثر به خوردن تنقلات شبانه

عوامل موثر در تمایل به خوردن تنقلات در طول شب عبارتند از:

  • کم خوردن در طول روز

در طول روز کالری به میزان کافی مصرف کنید. خوردن وعده های غذایی سالم و حاوی پروتئین، به کنترل گرسنگی و داشتن احساس خوب در طول روز کمک می کند.

  • کمبود خواب

افراد بین هجده تا شصت و چهار سال، باید هفت تا نه ساعت خواب شبانه داشته باشند. کم خوابی می تواند منجر بروز استرس، پرخوری و اضافه وزن شود.

  • حواس پرتی

غذا خوردن جلوی تلویزیون و یا هنگام کار کردن با تلفن همراه باعث می شود متوجه میزان غذایی که خورده اید نشوید. هنگام غذا خوردن پشت میز بنشینید و تمامی مواردی را که باعث حواس پرتی تان می شود، کنار بگذارید.

  • تغییرات سطح قند خون

عدم مصرف کافی پروتئین ، چربی و فیبر در وعده های غذایی و مصرف تنقلات بر قند خون و انسولین تاثیر می گذارند و باعث احساس گرسنگی در طول روز خواهند شد. به همین خاطر، مصرف پروتئین و چربی های سالم همواره توصیه می شود.

  • رژیم های غذایی محدود کننده

رژیم های غذایی شدید که در آن ها مصرف بسیاری از مواد غذایی ممنوع می شودمی تواند باعث تمایل به پرخوریشبانه شود

جهت کاهش میل به غذا خوردن شبانه، مطمئن شوید که سوخت و ساز بدن تان با مواد غذایی سالم تامین می ضود.

دکتر کورش صمدپور  متخصص تغذیه غرب تهران، با ارائه برنامه غذایی تخصصی به ویژه برای بیماران دیابتی و گوارشی و … ، کاهش و تثبیت وزن، همراه با اصلاح الگوهای تغذیه ای و دیگر خدمات مربوطه توانسته رضایت مراجعان خود را تامین نماید. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های: 44976772 – 44979044 – 44976877 تماس حاصل نمایید . یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید. 

نتیجه گیری

دوری از رژیم های نامناسب، خواب کافی، کم کردن استرس و اهمیت دادن به ورزش و فعالیت بدنی، از جمله راه های موثر در کاهش میل غذا خوردن شبانه هستند و به کاهش وزن کمک می کنند.

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

2 + 4 =

Call Now Button