مشکلات روزه داری

مشکلات روزه داری

بعضی از مشکلات که در زمان روزه داری بروز می کند یا تشدید می شود

یبوست

علت: کاهش مصرف مایعات و مواد فیبر دار و همچنین اغلب افراد در ایام روزه داری برای جلوگیری از تشنگی و خستگی کم تحرک می شوند تا بتوانند انرژی خود را تا زمان افطار نگه دارند این کم تحرکی خود یکی از دلایل یبوست است.

راه حل:از مصرف از نان های سفید همانند نان لواش و فانتزی خودداری کند و نان های سبوس داررا جایگزین کنید و مواد غذایی خانگی جایگزین مواد غذایی کارخانه ایی  و بسته بندی کنید و  مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

خستگی ضعف

علت:فرد برای مدت زمان زیادی ناشتا مانده است و منجر  به کاهش قند خون در او شده است.این اتفاق معمولا در رو زهای اول روزه داری رایج است .افراد با یک باور غلط مصرف مواد شیرین را در سحری و افطار افزایش می دهند اما با خوردن این مواد غذایی قند خون بالا رفته و و انسولین ترشح می شود ودوباره بعد از مدت کوتاهی  پس از نفوذ قند به درون سلول ها قند خون کاهش می یابد و شخص احساس گرسنگی و بی حالی می کند.

راه حل:مصرف قند های پیچیده را جایگزین قند های ساده در وعده سحری  و افطار کنید قند های پیچیده در مواد غذایی مانند میوه ،سبزی و نان سبوس دار دیده می شود.همچنین مصرف آب باعث می شود تعادل الکترولیتی بدن برقرار شودتا با افت قند خون روبه رو نشوید.

بوی بد دهان

علت:اغلب روزه داران از بوی بد دهان در ایام روزه داری شکایت می کنند و می گویند با اینکه بعد از وعده سحری  و وعده های دیگر  مسواک زده و دندان ها را با نخ دندان تمیز می کنند دهانشان باز هم بوی نامطلوب می دهد.علاوه بر ماندن مواد غذایی در دهان  و فاسد شدن آنها  ،تغییر در روش متابولیسم بدن که در اثر تشنگی و گرسنگی طولانی مدت به وجود می آید عاملی برای بوی بد دهان خواهد شد .در زمانی که برای مدت زمان طولانی ناشتا هستید برای تولید کردن انرژی چربی ها به جای قند ها  می سوزند.با سوختن چربی ها ترکیب ها ی کتونی در خون به گردش می افتند که از علت های اصلی بوی بد دهان در روزه داران می باشد.این بو در روز های اول ماه رمضان بیشتر بوده و به مرور زمان متابولیسم بدن تنظیم شده و تولیدات ترکیبات کتونی کمتر می شود.

بیشتر بخوانید
راه هایی برای داشتن شکم سیکس پک

راه حل:علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان،بالا بردن مصرف مایعات میتواند به روزه داران در این امر کمک کند.

مشکلات روزه داری

کاهش و افزایش وزن

علت:این مسئله در همه افراد به صورت یکسان صورت نمی گیرد و دیده شده است افراد چاق در ماه رمضان با روزه داری افزایش وزن پیدا می کنند در برخی افراد وعده ی سحری افزایش پیدا می کند و ضعف قبل از افطار مقدار مصرف مواد غذایی را در این وعده بیشتر می کند و باعث افزایش وزن می شود و یا هم افراد لاغر و هم چاق نسبت به روز های دیگر وزن بیشتری را از دست می دهند .

راه حل:مراقب وزن خود در ماه رمضان باشید و  مقدار انرژی دریافتی و مصرفی خود را کنترل کنید تا وزن شما تغییر نکند.می توانید رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان را در اینجا مطالعه کنید.

سوزش معده

علت:افزایش اسید معده در معده خالی باعث به وجود آمدن این عارضه می شود معمولا سوزش دل در بخش بالایی دنده ها آغاز شده و تا قسمت گلو توسعه پیدا می کند.

راه حل:سطح اسید معده باید کاهش پیدا کند از مصرف غذاهای ادویه دار، نوشابه های گاز دار و قهوه  خودداری کنید زیرا میزان این سطح را افزایش می دهد.

نکته:کسانی که دارای ناراحتی گوارشی و زخم معده هستند باید قبل از روزه داری با پزشک خود مشورت کنند.

کاهش فشار خون

علت:با کاهش مصرف مایعات و نمک این اتفاق می افتد .

علائم :با کاهش فشار خون ،حالت غش،ضعف و ناراحتی و تعریق زیاد به وجود می آید معمولا این علائم در هنگام بعد از ظهر بیشتر دیده می شود.

راه حل:افراد روزه دار باید بدن خود را خنگ دارند و مصرف مایعات و نمک را در این ماه کنترل کنند.

ترش کردن

علت:ترش کردن در ماه رمضان به علت روزه داری نبوده بلکه به علت خوابیدن بعد از وعده سحری است .مصرف مواد غذایی شیرین و پرچرب در وعده سحر و یا افطار در این عارضه بی تاثیر نمی باشد.

راه حل:بلافاصله بعد از خوردن سحری به رخت خواب نروید و مواد غذایی شیرین و چرب را در دو وعده کم کنید.

گرفتگی عضلات

علت:در ایام روزه داری مصرف غذاهایی که حاوی کلسیم،پتاسیم و منیزیم هستند کاهش پیدا می کند.

راه حل :مواد غذایی مانند لبنیات(پنیر،ماست،شیر)،سبزی ها،میوه ها و خرما باید در برنامه غذایی روزه داران قرار گیرد.

با آرزوی سلامتی برای شما
مدیریت سایت دکتر کورش صمد پور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

بیست − دو =

Call Now Button