آیا نوشیدن شیر قبل از خواب خوب است؟

کمبود خواب به میزان کافی می تواند اثرات فیزیکی و روانی منفی را به همراه داشته باشد. در واقع، کمبود خواب به عنوان یک مشکل سلامتی جهانی در نظر گرفته می شود. در نتیجه، بسیاری از افراد به درمان های ساده خانگی روی می آورند تا کیفیت و الگوی خواب شان تنظیم شود.

نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب می تواند به آرامش بیشتر، رفع اضطراب و هم چنین خواب آرام شب کمک کند.در این مقاله قصد داریم به بررسی نوشیدن شیر قبل از رفتن به رختخواب بپردازیم.

نوشیدن شیر به برخی افراد کمک می کند تا سریع تر بخوابند

تحقیقات نشان می دهند مصرف محصولات لبنی مانند شیر و پنیر قبل از خواب می توانند به شما کمک کنند تا سریع تر بخوابید. اما دلیل این مورد به خوبی مشخص نیست. بسیاری از متخصصین معتقدند که محتویات شیمیایی و یا اثرات روانی مصرف شیر می تواند به آرامش بیشتر شما در رختخواب کمک کند.

نوشیدن شیر می تواند به بهبود سیکل خواب کمک کند

ترکیبات خاص شیر به خصوص تریپتوفان و ملاتونین به خواب بهتر کمک می کنند.تریپتوفان، آمینواسیدی است که در غذاهای پروتئینی یافت می شود و نقش مهمی را در تولید انتقال دهنده های عصبی به نام سروتونین ایفا می کند. سروتونین به بهبود خلق و خو، آرامش بیشتر و تولید هورمون ملاتونین کمک می کند.

ملاتونین که با عنوان هورمون خواب نیز شناخته می شود، در مغز آزاد می شود و به تنظیم ریتم قلب و آمادگی بدن برای ورود به فاز خواب کمک می کند.

نقش تریپتوفان و ملاتونین در اختلالات خواب ثابت شده است و مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های این ترکیبات می تواند به بهبود خواب و کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک کند. .

اثرات روانی

برخی متخصصین بر این باورند که نقش بالقوه شیر به عنوان کمک کننده خواب، ارتباطی با مشخصات غذایی آن ندارد و در مقابل، اثر روانی است که شیر در آرامش خواب به همراه دارد.

تئوری دیگر این است که مصرف شیر گرم به صورت ناخود آگاه خوردن شیر موقع خواب در دوران کودکی را به یاد می آورد. این احساس می تواند سیگنال هایی را به مغز ارسال کند که هنگام خوابیدن احساس راحتی بیشتری داشته باشید.اما تا کنون شواهد کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد و مطالعات انسانی بیشتری باید انجام شود.

نوشیدن شیر قبل از خواب

آیا نوشیدن شیر قبل از خواب مفید است؟

شیر گرم در مقابل شیر سرد برای خواب

افرادی که برای داشتن خواب بهتر شیر می خورند، طرفدار شیر گرم هستند تا شیر سرد. که البته شواهدی در خصوص مزیت این روش به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید
تغذیه سالمندان

بسیاری از تحقیقات مزیت و اثر نوشیدن شیر گرم بر کیفیت خواب را مورد بررسی قرار داده اند و تا کنون هیچ مطالعه ای در خصوص مقایسه اثرات دمای مختلف شیر بر خواب انجام نشده است.

نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند چای و شیر، عصرها و یا در شرایط استرس می تواند به حفظ آرامش بیشتر شما کمک کند. مایعات گرم می توانند اثرات آرامشی را بر سیستم عصبی داشته باشند تا مصرف نوشیدنی های خنک. با این حال، نتایج به خود فرد نیز بستگی دارد.

آیا نوشیدن شیر قبل از رفتن به رختخواب، تاثیری بر روی وزن خواهد گذاشت؟

عوارض سلامتی غذا خوردن قبل از رفتن به رختخواب کمی پیچیده است.

بعید به نظر می رسد که نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب باعث ایجاد تغییراتی در وزن شما شود و این که میزان کالری روزانه را نیز چندان بالا نمی برد. مطالعات بسیاری در خصوص تاثیر خوردن هله هوله شب ها و افزایش وزن صورت گرفته است. به عبارت دیگر، برخی دیگر تحقیقات معایب خوردن هله هوله قبل از رفتن به رختخواب را نشان می دهند.

گرچه تا کنون شواهد کافی در خصوص علت و اثر مکانیسم آن وجود ندارد، اما ارتباط میان زمان وعده های غذایی و در این مورد، زمان مصرف شیر و کنترل وزن تا حدودی به عدم خواب کافی نیز بستگی دارد.

خواب ناکافی می تواند منجر به افزایش احساس گرسنگی در طول روز شود که به مرور زمان اضافه وزن ناسالمی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

مصرف بیش از حد کالری قبل از خواب می تواند ریتم قلب را نامنظم و خوابیدن را مختل کند. نوشیدن یک لیوان شیر منبع چندانی از کالری نیست و بعید به نظر می رسد ضرری را برای وزن و یا ریتم قلب به همراه داشته باشد.

اگر نوشیدن شیر به خواب سریع تر و یا بهبود کیفیت خواب شما کمک می کند، هر گونه تغییر محسوس در وزن می تواند به دلیل مزایای خواب باشد نه خوردن شیر به تنهایی.

نتیجه گیری

خواب ناکافی و نامناسب، نوعی مشکل مربوط به سلامتی است.نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از رفتن به رختخواب، اقدام خوبی برای حفظ آرامش بیشتر و بهبود کیفیت خواب می باشد.

برخی تحقیقات نشان می دهند که خوردن شیر می تواند به بهبود کیفیت خواب در برخی افراد کمک کند، اما اثبات این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

تضمینی وجود ندارد که شیر بتواند به بهبود خواب شما کمک کند، اما اگر تمایل به امتحان این کار دارید، آن را انجام دهید چرا که ضرری را به همراه ندارد.

بیشتر بخوانید
تغذیه در نوجوانان

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

دو × 3 =

Call Now Button