7 ماده غذایی که باعث تحلیل انرژی می شوند

7 ماده غذایی که باعث تحلیل انرژی می شوند

در طول روز، گاهی شما انرژی خوبی دارید و گاهی بی انرژی. عواملی از جمله  سطح خواب و  استرس، فعالیت بدنی و غذایی که می خورید، بر میزان انرژی روزانه شما تاثیر می گذارند. مصرف وعده های غذایی، انرژی بیشتری به شما می دهد. در این مقاله به بررسی 7 ماده غذایی می پردازیم که باعث تحلیل انرژی بدن می شوند.

  1. نان سفید، پاستا و برنج سفید

غلات، منبع بسیار خوبی در تامین انرژی هستند. اما غلات موجود در نان سفید و برنج سفید ، فایده چندانی برای بدن ندارند، باعث بالا رفتن میزان انسولین و قند خون می شوند و انرژی بدن تحلیل می رود. آن هم به این دلیل است که لایه خارجی غلات که سرشار از فیبر است، هنگام فرآوری جدا می شود، در نتیجه، هضم و جذب سریعی پیدا می کند.

  1. غلات صبحانه و مواد غذایی که سرشار از قند است

بر روی بسیاری از مواد غذایی، برچسب قند افزودنی را دیده اید. مصرف این قبیل مواد قطعا عوارضی را به همراه دارد و می تواند باعث تحلیل انرژی شما شود. غلات صبحانه( کورن فلکس )، فیبر بسیار کمی دارند و در مقابل حاوی مقادیر بالایی قند هستند. به همن خاطر، انرژی بالا می رود و به صورت ناگهانی افت پیدا می کند.

برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف غذاهای قندی، تمایل شما به مصرف این قبیل مواد را افزایش می دهند. پس بهتر است غذاهایی را مصرف کنید که میزان قند کمتری دارند، تا میزان انرژی شما نیز در حد طبیعی باشد.

  1. مشروبات الکلی

این باور وجوددارد که مصرف الکل برای تمدد اعصاب خوب است. این حالت ممکن است به نظر خوب باشد، اما چنین چیزی صد در صد تائید نشده است. الکل، کیفیت و مدت زمان خواب را کم می کند و در نهایت می تواند باعث اختلال در خواب نیز شود و شما خواب راحتی نداشته باشید.

در کنار این موضوع که الکل باعث می شود تا ریلکس شوید و راحت تر بخوابید، اما بایستی این را نیز در نظر داشته باشید که، مصرف الکل می تواند باعث تحلیل رفتن انرژی شما نیز شود، زیرا بعد از نوشیدن مشروب و بعد از بیدار شدن، شما احساس خستگی و کمبود خواب خواهید داشت.

البته ناگفته نماند که مصرف متعادل الکل تاثیری بر روی خواب و سطح انرژی نمی گذارد. مصرف دائمی و زیاد الکل چنین عوارضی را به همراه خواهد داشت.

مواد غذایی که باعث تحلیل انرژی می شوند

  1. قهوه

مصرف متعادل قهوه، اثرات مثبتی برای بدن و ذهن دارد. علاوه بر این، مصرف قهوه، احتمال بروز آلزایمر و پارکینسون را تا 34 درصد کاهش می دهد.  طی تحقیقاتی مشخص شده که، مصرف یک فنجان قهوه، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را نیز تا حدی کم می کند.

کافئین موجود در قهوه، به بهبود انرژی و عملکرد مغز کمک می کند، به همین دلیل است افراد در هنگام خستگی، قهوه می خورند. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که، مصرف مداوم و همیشگی قهوه، و استفاده از قهوه به جای سایر مواد مغذی می تواند باعث تحلیل رفتن انرژی، و هم چنین مشکلات خواب شود.

پس بهتر است، قهوه را به میزان مناسب مصرف کنید، تا هم از مزایای آن سود ببرید و هم اینکه دچار کمبود انرژی و مشکلات خواب نشوید.

  1. نوشیدنی های انرژی زا

تحقیقات نشان می دهند که، مصرف نوشیدنی های انرژی زا، علاوه بر رفع خواب آلودگی، باعث بهبود تمرکز و تقویت حافظه نیز می شوند. نوشیدنی ها انرژی زا، سرشار از مواد قندی هستند، و همان طور که قبلا اشاره شد، مصرف بیش از حد مواد قندی، باعث تحلیل رفتن انرژی می شود، و حتی ممکن است شما بیشتر احساس خستگی داشته باشید.

نوشیدنی های انرژی زا، با تاثیر بر روی خواب، باعث بی خوابی و یا کم خوابی نیز می شوند. تکرار و تداوم چنین وضعیتی، باعث کاهش انرژی جسمانی نیز خواهد شد. برخی از این قبیل نوشیدنی ها، حاوی مقادیر بالایی کافئین هستند، و منجر به بروز اضطراب، تپش قلب و عصبی بودن فرد می شوند.

  1. غذاهای سرخ شده و فست فودها

غذاهای سرخ شده و فست فودها، یکی دیگر از مواد غذایی هستند که باعث کاهش سطح انرژی می شوند. از آن جایی که این مواد غذایی، سرشار از چربی هستند و فیبر بسیار کمی دارند، روند هضم را نیز کند می کنند. در نتیجه، انرژی با تاخیر از طریق وعده های غذایی جذب بدن می شود.

فست فود و غذای سرخ شده، ویتامین، مواد معدنی و یا سایر مواد ضروری بدن را به میزان بسیار کمی دارند. با مصرف چنین غذاهایی، مواد مغذی کمتری جذب بدن خواهد شد، و در نتیجه، احساس خستگی و یا کمبود انرژی کاملا طبیعی است.

علاوه بر این، مصرف غذاهای پر چرب، باعث احساس پر بودن و سیری در شما می شود، و شما خوردن را به زمان بعد موکول می کنید و همین کار بر انرژی شما نیز تاثیر می گذارد.

  1. غذاهای کم کالری

مصرف غیر معمول غذاهای کم کالری در وعده های غذایی، باعث کاهش انرژی به میزان قابل توجهی می شود. کالری، واحدی است که میزان انرژی کسب شده از غذا را بعد از هضم آن، مشخص می کند. میزان کالری جذب شده، بر عملکرد بدن از جمله، تنفس، تفکر و ضربان قلب نیز تاثیر می گذارد.

کالری که مصرف می کنید، بر انرژی ما در طول روز تاثیر می گذارد. مصرف مداوم غذاهای کم کالری، توازن هورمونی  بدن را بر هم می زند و سوخت و ساز را آهسته می کند و در نهایت شما احساس خستگی خواهید داشت.

نتیجه گیری

خوردن و نوشیدن، یکی از راه های تقویت انرژی بدن می باشد. مقدار غذایی که می خورید، چندان اهمیتی ندارد، بلکه بهتر است مصرف مواد غذاهایی را که باعث تحلیل انرژی می شوند، تا حد امکان محدود کنید.

مصرف غذاهای نامناسب، اثرات و عوارض منفی را بر روی بدن می گذارد. اگر شما دچار کمبود انرژی هستید، بهتر است از افراط در مصرف این هفت ماده غذایی فوق الذکر خود داری کنید.

 

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

5 × دو =

Call Now Button