نقش تغذیه در تعیین جنسیت

نقش تغذیه در تعیین جنسیت:

 احتمال اینکه شما صاحب فرزند پسر و یا دختربشوید کاملا 50%است اما شما می توانید دو ماه پیش از اینکه به بارداری اقدام کنید با رعایت کردن برخی نکات احتمال تعیین جنسیت فرزند خود را بالا ببرید .یکی از این موارد رژیم غذایی می باشد.شما می توانیدبرای این امر به متخصص تغذیه  مراجعه کرده تا برای شما برنامه ایی مناسب تنظیم شود.شما همچنین می توانید در مطلب زیر در باره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

می توان گفت در فرآیند ایجاد شدن جنین، اسپرم های مرد از طریق مایع منی به  مجاری تناسلی زن وارد می شود.بعد از اینکه اسپرم ها وارد واژن شدند در محیطی مرطوب حرکت می کنند و به دهانه رحم می رسند اگر تخمکی در آنجا وجود داشته باشد با یکدیگر پیوند می خورند و عمل لقاح  انجام می شود و در نهایت جنین در رحم لانه گزینی می کند و بارداری اتفاق می افتد.

 تعیین جنسیت چگونه اتفاق می افتد؟

جنسیت نوزاد توسط کروموزوم‌های جنسی تعیین می‌شود.کروموزم تعیین کننده جنسیت در مردان Yو در زنان Xمی باشد.تخمک موجود در زن تنها یک نوع کروموزم  به فرزند خود می دهد.اما سلول های جنسی مرد دارای دو نوع کروموزم جنسی Xو Y هستند.پس جنسیت فرزند این گونه تعیین می شود که اگر اسپرم حاوی Xبتواند به درون تخمک نفوذ کند جنین دختر بوده و اگر اسپرم حاوی Y به تخمک وارد شود جنین پسر خواهد بود.به طور کلی می توان گفت اگر دو کروموزم Xباشند جنسیت دختر بوده و اگر یک کروموزم Xو دیگری Y باشد جنسیت پسر خواهد بود.زمانی که لقاح انجام می گیرد و کروموزم ها با هم ترکیب می شوند جنسیت تعیین می شود و دیگر قابل تغییر نخواهد بود.در واقع  تمامی متدهایی که امروزه برای تعیین جنسیت به کارمی رود بر اساس رساندن اسپرم حاوی Y یا X به تخمک حاوی کروموزم X دارند.

نقش-رژیم-غذایی

ویژگی اسپرم های حاوی کروموزوم  Xو Y

اسپرم های با کروموزوم  Xبزرگ تر هستند و حرکت کندتری دارند این اسپرم ها محیط اسیدی را به خوبی تحمل می کنند و طول عمر بیشتری دارند ولی اسپرم های حاوی کروموزوم Yبا سرعت بیشتری حرکت می کنند و ریز تر هستند وترشحات واژنی  به آسانی بر روی آنها تاثیر می گذارد و طول عمر کمتری دارند.

 نقش PH واژن مادر

PHواژن مادر در هنگام مقاربت می تواند بر تعیین جنیست دخالت داشته باشد .به این صورت که اسپرم های حاوی کروموزم های Y در محیط های قلیایی تحرک بیشتری دارند و به طور کلی راحتتر حرکت می کنند ولی اسپرم های  مولد دختر که همان حاوی کروموزم  Xهستند برعکس عمل کرده و در محیط های اسیدی فعالیت بیشتری دارند.پس می توانیم با فهمیدن این موضوع سعی کنیم با عوامل خارجی محیط واژن را تغییر بدهیم.از جمله این عوامل رژیم غذایی تاثیر گذار توسط متخصص تغذیه می باشد.

بیشتر بخوانید
راه کارهای کم کردن وزن در نوجوانان

نقش رژیم غذایی بر تعیین جنسیت

برای اینکه محیط واژن قلیایی باشد تا کروموزم های Y  بتوانند به آسانی حرکت کنند باید مصرف مواد غذایی دارای سدیم و پتاسیم افزایش پیدا کند. رژیم غذایی حاوی کلسیم و منیزیم باعث می شود محیط واژن اسیدی شده که نکته ایی مثبت برای کروموزوم های Xبوده و احتمال دختر بودن فرزند بالاتر می رود. مواد غذایی، ارتباط مستقیمی با کاهش یا افزایش PH رحم دارند. شما می توانید این رژیم غذایی را به مدت سی تا شصت روز  تا  زمان تخمک گذاری و مقاربت ادامه دهید.. این نوع رژیم ها فقط باید توسط زن باید استفاده شود و سعی شود حداکثر دو ماه قبل از اقدام به حاملگی رعایت گردد. مجددا تاکید می کنم روش رژیم غذایی در تعیین جنسیت قطعی نیست فقط شانس انتخاب جنس مورد نظر را بیشتر می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کوروش صمد پور

متخصص تغذیه و رژیم درمانی      MD,PhD

کاهش و تثبیت وزن با اصلاح الگوهای تغذیه ای

   ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران

   ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب

 

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

پنج − دو =

Call Now Button