چاقی در کودکان

چاقی در کودکان

وزن کودک باید در سن سه سالگی ایده ال و صحیح باشد،تا بتوان چاقی در کودکان را مهار کرد. در صورتیکه کودک شما در سه سالگی دچار اضافه وزن باشد باید این بیماری را کنترل کرد و رفع آن با رعایت رژیم غذایی مخصوص آغاز کرد. خطر ابتلا به دیابت کبد چرب و بیماری های قلبی در زمان بزرگسالی برای کودکان چاق بسیار بیشتر نسبت به سایر کودکان میباشد.

ممکن است طبق گفته ی قدیمی ها به این مساله تکیه کنید که

کودک باید درشت و سنگین باشد

اما این یک تصور غلط است و باید کودکی که دچار چاقی یا اضافه وزن است را درمان نمود، البته اين بدان معني نيست كه کودک را درگیر یک رژیم غذایی سخت و ناراحت کننده بکنیم.

باید یک رژیم غذایی مخصوص و متنوع برای او در نظر بگیرید تا بتواند تمامی املاح و ویتامین های لازم را دریافت نماید.

معمولا كودك از محتویات و ترکیبات درون مواد غذايي بی اطلاع و ممکن است به صورت پنهانی از مواد غذایی ناسالم و مضر استفاده نماید. برای جلوگیری از روند چاقی کودک سعي كنيد هر ماه قد و وزن كودك خود را ياد داشت کنید و با نمودار رشد کودک تطبیق دهید ، این کار باعث میشود تا در اسرع وقت مشکلات به وجود آمده را تشخیص و به درمان آن کمک کنید.

چاقی در کودکان

در صورتیکه مشکلی در روند رشد و یا افزایش وزن چشمگیر درکودک مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید یک متخصص تغذیه  با تجربه برنامه غذايي مناسبي را كه برای کودک مفید نیز هست به شما ارائه می نماید.

این رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که تمامی مواد غذایی را در تمامی وعده ها شامل شود.

همچنین پزشک به شما روش هایی را ارائه میکند که بتوانید چاقی کودک و اشتهای وی برای خوردن خوراکی های مضر مانند چیپس و پفک را کنترل کرد.

توصیه میشود تا تنقلات چرب و شيريني جات را كمتر در اختيار كودك خود قرار دهيد؛ زيرا اين نوع خوراكي ها حاوي كالري زيادي هستند.

علل چاقی کودکان

چاقی از افزایش تعداد سلول های چربی ناشی می شود، و افزایش مقدار چربی بدن را چاقی می گویند.

متخصصین اعتقاد دارند که اگر وزن كودك 20 درصد بيشتر از وزن يك كودك سالم و متناسب هم قد او باشد، دچار چاقي است و باید درمان شود.

بیشتر بخوانید
دلایل چاقی افراد

عواملی که میتواند مهمترین نقش در کودکان چاق را بازی کند در زیر نام برده می شود:

  1.  عوامل ژنتيكي
  2.  عادات بدغذايي
  3.  فعاليت کم بدني و ورزش

رژیم غذایی کودکان

و سایر عوامل که ممکن است زمینه ساز چاقی کودکان باشد، توجه داشته باشید که چاقی در دوران کودکی ممکن است باعث چاقی دوران بزرگسالی شود و این عارضه در تمامی مراحل زندگی همراه فرد باشد. برای درمان نیاز به یک پزشک متخصص دارید و باید با مشورت وی از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شوید.

با آرزوی سلامتی برای شما
مدیریت سایت دکتر کوروش صمد پور متخصص تغذیه و رژیم درمانی

درباره نویسنده

drsamadpour
خدمات دکتر صمدپور: ارائه برنامه غذایی تخصصی ویزه دوران بارداری و شیردهی، کودکان چاق یا کم وزن، سالمندان و ورزشکاران ارائه برنامه غذایی تخصصی ویژه بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، گوارشی و کبد چرب رفع چاقی موضعی و کاهش سایز در تمام نقاط بدن با جدیدترین دستگاه لاغری

پاسخ

شش − 5 =

Call Now Button